Skip to Content

Besvara kommentar

För att kunna skicka in detta formulär måste JavaScript vara påslaget i din webbläsare. Om du trots det ser detta meddelande, prova att ladda om sidan.

Separera banorna mera

Först vill jag säga att vi själva aldrig var i närheten av de incidenter som nämns. Men vi hade ett par lägen där främst optimisterna och delvis fevorna tvingade oss till extra uppmärksamhet. Ska vi försöka gå före dem, skära genom deras fält eller runda hela fältet akterut, är då frågor man snabbt måste ta ställning till. Men till skillnad från liknande situationer med andra (köl)båtar är det stor skillnad i prestanda på båtarna, varför det inte alltid är ett enkelt beslut att ta. Vidare är optimistseglarna inte alltid så vana och därmed vet man inte riktigt vart de kommer att styra. Detta kan skapa onödiga situationer. Självklart gäller seglingsreglerna för alla oavsett båt och jag vill inte försvara de incidenter som nämns, men jag tycker det är ett problem när man väljer att ha båtar av så olika typ och erfarenhet i samma bana. E-jollarna och Laser-seglarna, som går fortare och är betydligt mer avancerade seglare än optimisterna/fevorna, tror jag hade egen bana och hade därmed inga incidenter. Så om man framöver kan lägga banorna med utgångspunkt för att minimera antalet korsande båtar vore det önskvärt. /Leif

Besvara

  • Webbadresser och e-postadresser görs automatiskt till länkar.
  • Tillåtna HTML-taggar: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd>
  • Rader och stycken bryts automatiskt.
  • Each email address will be obfuscated in a human readable fashion or (if JavaScript is enabled) replaced with a spamproof clickable link.

Mer information om formateringsmöjligheter