Skip to Content

Slutresultat tisdagsseglingar höstserien 2010

Kategori:

Slutresultat efter sista seglingen 14/9.

Results CB66Racer

No Sailno Name Scores 3 4
1 31 Fredrik Åstrand, Jonas Winzell,Christer Sörvik, LDSS
Alert
2,0 1 1
2 128 Erik Norrström, Per Nyström,Axel Svedberg, LDSS 4,0 2 2

Results Express

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 2010 Arne K Larssen, Carl Peter Carlsson, Anders Dahlsjö,CarlPSylvan, GKSS
regatta.nu
3,0 1 (4) 1 1
2 537 Joel Bjurström, Tomas,Per,Kristian, GKSS 5,0 2 1 (dnc) 2
3 640 Niclas Axhede,Björn Smit, Petsson,Hedlund, GKSS
Silver Bullit
8,0 3 2 3 (dnf)
4 580 Per Hessle, David Dahlgren,Sven-Ivar, Filip Nyström,Vestberg,Junback, GKSS 11,0 4 5 2 (dnc)
5 324 Källmark, Legnestam, WikSS 16,0 (dnc) 3 4 dnc
6 1 Lasse,Sara,Martin,Kristoffer, ChSS 20,0 (dnc) 6 5 dnc
7 620 Oscar Franzen, LDSS 23,0 5 (dnc) dnc dnc
8 146 Malcolm Resare, Per,Mats,David, GKSS 24,0 (dnc) dnc 6 dnc

Results Folkbåt

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 1314 Janne Utbult, LDSS 4,0 1 2 1 (3)
2 830 Göran Börjeson, Pontus Forsberg, LDSS
Xantippa
8,0 3 (4) 4 1
3 1359 Pelle Fält, LDSS 12,0 (dnc) 1 2 dnc
4 1335 Kjell Johansson, LennartKarlsson,ChristerSelin, LDSS
Miss malör II
12,0 2 (7) 6 4
5 1299 Pär & Kerstin Björfjäll, LDSS 14,0 (dnc) 3 dnc 2
6 777 Staffan Stukat, Jan Hallgren, LDSS
Huldas Karin
16,0 (dnc) 6 5 5
7 1279 Malte Hermansson, LDSS 17,0 (dnc) 5 3 dnc
8 1282 Håkan och Anders Nordmark, Anders och Håkan Normark, Lars Johansson, LDSS 26,0 (dnc) 8 dnc dnc

Results H-båt

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 584 Martin Almslätt, Per-Johan NybergRoger Jönsson, LDSS
Groopi
3,0 1 (4) 1 1
2 579 Magnus Anderberg,Martin, Anderberg,Mårten Andersson, LDSS
NN
5,0 2 1 (3) 2
3 609 Ola Christiansson, Robert LindgrenMarkus Blomberg, HJBK
HaVanna
10,0 3 2 5 (dnc)
4 523 Mathias Reman, Tobias AxelssonJohan Rydenskog, LDSS
Madonna
10,0 (4) 3 4 3
5 610 Gunnar Sedén, Eric Sedén, Per Ekholm,Pär Fagberg, GKSS
Emma
15,0 (dnc) 5 2 dnc
6 250 Ludvig Bengtsson, Selma BengtssonFredrik Brynolf, SKASS
Hilma
21,0 5 (ocs) dnc dnc
7 379 Mauritz de Vries, LDSS 22,0 (dnc) 6 dnc dnc

Results IF

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 3359 Jonas Länje, Elisabeth Länje.PeterAndersson, Jocke Fors, LDSS
Böttö Blanc
3,0 (dnc) 1 1 1
2 1489 Peter Berg, Olof JohnssonMagnus Lindquist, LDSS 5,0 1 (3) 2 2
3 222 Anders Ewert, Magnus LindHenrik Lundin, Sunneskärs BS
Alif Rödbena
9,0 4 2 3 (dnc)
4 1702 Joop Somhorst, Jonas Elfstrand, Mattias Andersson, LDSS 11,0 2 4 (7) 5
5 1094 Bengt Cederblad, Gustaf EekChrister ErikssonTom, LSS
Agda Vårregn
12,0 3 (ocs) 6 3
6 2490 Leif Åkesson, SvanteBerggren, HansPetersson, RÖSS
Modesty
13,0 (5) 5 4 4
7 3196 Anders Öfverman, Claes Annerstedt, Tore Wickerström, LDSS
Maja Linnea
20,0 (dnc) 6 5 dnc
8 3436 Gunnar Källroth,Gunnar Nethand, Daniel Adin, LDSS 27,0 (dnc) dnc dnc dnc

Results OptBlå

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 3817 William Karlsson, LDSS 5,5 (3) 2 1 2
2 4368 Ronja Lundberg, ÖSS/LDSS 7,0 2 (4) 4 1
3 3866 Jacob Haga, LDSS 7,5 (dnc) 3 1 3
4 4059 Ida Moss, LDSS 13,0 1 1 (dnc) dnc
5 4040 Jesper Leverin, LDSS 15,0 (dnc) 5 3 7
6 4162 Theo Björk, LDSS 16,0 4 8 (dnc) 4
7 23372 Niclas Haag, LDSS 18,0 (dnc) 7 5 6
8 23144 Carl Årenberg, LDSS 22,0 (dnc) 6 dnc 5
9 3747 Jacob Årenberg, LDSS 27,0 (dnc) 9 7 dnc
10 4356 Tom Jacobsson, LDSS 28,0 (dnc) dnc 6 dnc

Results OptGrön

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 35371 Agnes Mark, LDSS 7,0 1 (8) 5 1
2 23092 Tilde Sandung, LDSS 8,0 2 (3) 3 3
3 3486 Hedvig Hedström, LDSS 11,0 (dnc) 5 4 2
4 20961 Olle Lindbom, LDSS 12,0 (dnc) 1 1 dnc
5 5 Jakob Ringberg, LDSS
LSS5
14,0 (dnc) 2 2 dnc
6 4 Maja Haga, LDSS
LSS4
23,0 (dnc) 7 6 dnc
7 3870 Alice Moss, LDSS
grön
24,0 (dnc) 4 dnc dnc
8 3800 Kajsa Johansson, ÖSS 26,0 (dnc) 6 dnc dnc
9 23332 Emma Book, LDSS 27,0 (dnc) dnc 7 dnc

Results RSFeva

No Sailno Name Scores 2 3 4
1 3536 Sofia Leverin,Johanna Frisk, LDSS 9,0 3 5 1
2 3604 Patrik Selden Andreasson, LDSS 13,0 4 7 2
3 2760 Emil Andersson, DennisFCarlsson/Felix Janemalm, LDSS 14,0 5 2 dnf
4 816 Simon Karlsson, Måns Olander, LDSS 16,0 6 3 dnf
5 550 Christina Göthberg, Nicklas Wihlborg, LDSS 18,0 1 4 dnc
6 3823 Sofia Lundgren, Frida Winzell, LDSS 18,0 9 6 3
7 2895 Oskar Krantz, Sara Bökmark, LDSS 24,0 7 dnc 4
8 3822 John Glimåker, Måns Holmberg, LDSS 27,0 raf 1 dnc
9 2859 Kanicha Ekdahl, Anna Thorell, LDSS 28,0 2 dnc dnc
10 882 Malin Stening,Ida Frisk, LDSS 29,0 8 8 dnc
11 1537 Sebastian Modigh,Johan Vinge, LDSS 36,0 10 dnc dnc
12 1538 Lisa Hedbäck,Emma Hedbäck, LDSS 37,0 11 dnc dnc

Results Smaragd

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 151 Stephan Wilck, Laddy WinnerholtLotta Lind, Jacob Wilck, LdSS
A R I E L
3,0 1 1 (2) 1
2 64 Emil Sandberg, LDSS 8,0 (dnc) 2 1 dnc
3 68 Charles jobson, Nils Bjärkås,Olof Lundgren, Johan Nilsson, GKSS 12,0 (dnc) 4 3 dnc
4 168 Per Wretlind, Oskar Börjesson, Jenny Grentzelius, LDSS 12,0 (dnc) 3 4 dnc

ZW Sail Regatta Scoring program, 4.023.053
Copyright 1986 - 2009, Leo G Eggink, Zoetermeer
For info about ZW: http://www.zw-scoring.nl