Skip to Content

Resultat efter tisdagssegling 2009-05-26

Kategori:

Resultat efter tre seglingar, 12/5, 19/5 och 26/5.

  • Folkbåt 36 har lämnat in en protest så resultatet är preliminärt.
  • Smaragd 64 är borttagen ur resultatlistan pga att anmälan och inbetald anmälningsavgift saknas.
  • Betala gärna in anmälningsavgiften på LSS PG

| CB66Racer | Express | Folkbåt | H-båt | IF | OptimistA | OptimistB | RSFeva | Smaragd |

Results CB66Racer

No Sailno Name Scores 1 2 3
1 11 Julia Wännerdahl, KKKK
Froggy
8,0 1 2 dnc
2 52 Team Stenungsbaden, Fredrik Ås, Stefan Blom/Super Crew, LDSS
Stenungsbaden
9,0 dnc 3 1
3 19 Anders Johansson, Andreas Turesson/Johan Johanss, GKSS
SWECO
11,0 dnc 1 dnc
4 128 Jonas Winzell, Erik Norrström/Pelle Nyström, LDSS
WNN
11,0 dnc 4 2

Results Express

No Sailno Name Scores 1 2 3
1 826 Team SLAM, Peter Krull/Stefan Falkenberg/, Gkss
SLAM
6,0 1 1 4
2 1121 Kenny Bergqvist, Ronny Carlsson/Henrik Hansson/, stss
X Blues
11,0 2 3 6
3 932 pavia/sörvik/holzner/nyström, Gkss 13,0 3 5 5
4 324 Johan Källmark, Jens Sjöborg/Rickard Legnestam, WikSS
Crux
18,0 5 6 7
5 2010 Arne K Larssen, Mattias Mellström/Carl Peter C, GKSS
regatta.nu
20,0 ocs 4 1
6 2006 Martin Nilsson, Johan Mossberg/Anders Ekman/Jo, HjBK
Klarabella
22,0 4 dnc 2
7 537 Joel Bjurström, Tomas Taglind/Per Wiig-Karlsso, GKSS
SWE 537
24,0 9 7 8
8 575 Niklas Grimslätt, Johan Bärring/Mathias Jonasson, SSN
eXter
24,0 7 8 9
9 18 Claeson, Fägerquist/Staffas/Spetz, GKSS
Gurami
30,0 10 10 10
10 730 Andreas Brandt, KKKK
Extas
31,0 6 9 dnc
11 640 N Axhede,V Karlsson, M Hedlund, M Pettersson, GKSS
Silverbullet film
34,0 dnc 2 dnc
12 949 Claes Amnäs, Jussi Santonen/Sten Bergqvist/, GKSS
GALAX
34,0 ocs dnc 3
13 185 Bäversjö/Medbo/Wåhlberg/Sandst, GKSS
Zoe
35,0 8 11 dnc
14 438 Martin Kjellberg, GKSS 39,0 11 12 dnc
15 739 Kristoffer Weywadt, GkSS
Chalmers Segelsällskap
41,0 12 13 dnc

Results Folkbåt

No Sailno Name Scores 1 2 3
1 1359 Pelle Fälth, Peter Källström/Max Maupoix, Gkss 5,0 3 1 1
2 1314 Janne Utbult, Annika Gard/Gillis Wendt, LSS 5,0 1 2 2
3 1282 Håkan och Anders Nordmark, Anders och Håkan Nordmark/Lars, LDSS
Chabang
11,0 2 ocs 3
4 830 Göran Börjesson, Pontus Forsberg, LDSS
Xantippa
11,0 4 3 4
5 36 Rolf Edholm, Torsten Cederblad/Marie-Louise, LSS
Litza
15,0 5 4 6
6 1335 kjell johansson, lennart karlsson/christer seli, LSS
miss malör II
22,0 dsq dnc 5
7 1251 Dag Bruno, Bengt Karlsson, LSS 24,0 dsq dnc 7
8 1299 Pär Björfjäll, Kerstin Björfjäll, LdSS 27,0 dnc dnc dnc

Results H-båt

No Sailno Name Scores 1 2 3
1 579 Magnus Anderberg, Martin Anderberg/Mårten Anders, LDSS 3,0 1 1 1
2 610 Gunnar Sedén, Eric Sedén/Per Ekholm/Per Fagb, GKSS
Emma
10,0 6 2 2
3 598 Martin Lundh, LDSS
Porla
12,0 3 4 5
4 250 Ludvig Bengtsson, Selma Bengtsson/Fredrik Brynol, Skbs
Hilma
13,0 2 5 6
5 588 Martin Almslätt, Stefan Jansén, LSS
N/A
15,0 4 7 4
6 605 Johan Norén, Michael Schultz/Johan Rydensko, LSS
Team Gill
16,0 5 3 dnc
7 523 Mathias Reman, Malin Planander/Anders Sivers, LDSS
Madonna
17,0 dnc 6 3

Results IF

No Sailno Name Scores 1 2 3
1 3359 Jonas Länje, Elisabeth Länje/PeterAndersson, GKSS
Böttö Blannc
8,0 5 1 2
2 677 Alf Andersson, Dag Fritzson/Piotr Kosmala, LDSS 11,0 4 2 5
3 2400 Tomas Hurtig, Gunnar Andersson/Stefan Berg/F, Alingsås SS
Fanta
12,0 6 5 1
4 1094 Bengt Cederblad, Gustav Eek/Christer, LdSS
Agda Vårregn
13,0 1 4 8
5 1489 Peter Berg, Olle Fredholm/Olof Johnsson, LDSS 14,0 2 6 6
6 3196 Anders Öfverman, Claes Annerstedt/Tore Wickerst, LSS
Maja-Linnea
19,0 3 9 7
7 222 Anders Ewert, Malin Andersson/Magnus Lind/Ib, Sunneskärs BS
Alif Rödbena
20,0 dnc 3 3
8 3011 Claes-Henrik Möse, Lotte Waller/Christer Andersso, LDSS
Lisa
28,0 10 dnc 4
9 1702 Joop Somhorst, Jonas Elfstrand, LSS 29,0 8 7 dnc
10 2696 Anders Carlberg, Malin Carlberg/Henrik Hellekan, LSS
Fiffi
30,0 7 dnc 9
11 2490 Leif Åkesson, Svante Berggren, RÖSS
Modesty
36,0 dnc 8 dnc
12 2377 Mikael Henrikson, Per Osvalds, LDSS
Louise
37,0 9 dnc dnc
13 2404 Göran Ejdeling, Anders Ejdeling, LDSS
Svea
42,0 dnc dnc dnc

Results OptimistA

No Sailno Name Scores 1 2 3
1 4302 Felix Sahlin, LDSS 5,0 1 2 2
2 4256 Axel Munkby, LDSS 10,0 dnc 1 1
3 4187 Julia Carlsson, LDSS 10,0 2 4 4
4 4233 Niklas Munkby, LDSS 13,0 ocs 5 3
5 4218 Linn Pettersson, LDSS 13,0 ocs 3 5
6 4035 Sofia Leverin, LDSS 22,0 dnc dnc 6
7 3469 Nikita Rehnberg, LDSS 23,0 dnc dnc 7

Results OptimistB

No Sailno Name Scores 1 2 3
1 4273 Victor Sahlin, LDSS 3,0 1 1 1

Results RSFeva

No Sailno Name Scores 1 2 3
1 2666 Sandra & Lisa Hultmark, LDSS 5,0 1 2 2
2 2902 Elin Johansson, Malin Roth, KKKK 6,0 dnc 1 1
3 1538 Henrik Johansson Patrik Seldén, LDSS 8,0 2 3 3

Results Smaragd

No Sailno Name Scores 1 2 3
1 128 Erik Waller, Bengt Wernersson/Urban Hedströ, GKSS
NN
3,0 1 1 1
2 168 Per Wretlind, Oskar Börjesson/Niklas Jarfält, LDSS
Vera
6,0 2 2 2

ZW Sail Regatta Scoring program, 4.022
Copyright 1986 - 2005, Leo G Eggink, Zoetermeer
For info about ZW: http://www.zw-scoring.nl

Tisdagsseglingarna våren 2009

IF 1489 har betalt anmälningsavgift i god tid.
Gottgörelse: RSFevorna har fått ändrat resultat för tisdagssegl. 19/5.
Även Express 1121 och Folkbåt830 har nu betalt för vårserien.