Skip to Content

Resultat efter tisdagssegling 2009-06-02

Kategori:

Trots hård vind så deltog många i kvällens segling. Nästa gång är det dags för vårens sista tisdagssegling med efterföljande prisutdelning i klubbhuset.

Resultat efter fyra seglingar, 12/5, 19/5, 26/5 och 2/6.

| CB66Racer | Express | Folkbåt | H-båt | IF | OptimistA | OptimistB | RSFeva | Smaragd |

Results CB66Racer

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 52 Team Stenungsbaden, Fredrik Ås, Stefan Blom/Super Crew, LDSS
Stenungsbaden
10,0 dnc 3 1 1
2 11 Julia Wännerdahl, KKKK
Froggy
10,0 1 2 dnc 2
3 128 Jonas Winzell, Erik Norrström/Pelle Nyström, LDSS
WNN
14,0 dnc 4 2 3
4 19 Anders Johansson, Andreas Turesson/Johan Johanss, GKSS
SWECO
16,0 dnc 1 dnc dnc

Results Express

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 826 Team SLAM, Peter Krull/Stefan Falkenberg/, Gkss
SLAM
8,0 1 1 4 2
2 1121 Kenny Bergqvist, Ronny Carlsson/Henrik Hansson/, stss
X Blues
17,0 2 3 6 6
3 2010 Arne K Larssen, Mattias Mellström/Carl Peter C, GKSS
regatta.nu
23,0 ocs 4 1 3
4 932 pavia/sörvik/holzner/nyström, Gkss 31,0 3 5 5 dnc
5 537 Joel Bjurström, Tomas Taglind/Per Wiig-Karlsso, GKSS
SWE 537
31,0 9 7 8 7
6 324 Johan Källmark, Jens Sjöborg/Rickard Legnestam, WikSS
Crux
36,0 5 6 7 dnc
7 949 Claes Amnäs, Jussi Santonen/Sten Bergqvist/, GKSS
GALAX
37,0 ocs dnc 3 1
8 18 Claeson, Fägerquist/Staffas/Spetz, GKSS
Gurami
39,0 10 10 10 9
9 2006 Martin Nilsson, Johan Mossberg/Anders Ekman/Jo, HjBK
Klarabella
42,0 4 dnc 2 dnc
10 575 Niklas Grimslätt, Johan Bärring/Mathias Jonasson, SSN
eXter
42,0 7 8 9 dnc
11 640 N Axhede,V Karlsson, M Hedlund, M Pettersson, GKSS
Silverbullet film
43,0 dnc 2 dnc 5
12 730 Andreas Brandt, KKKK
Extas
51,0 6 9 dnc dnc
13 739 Kristoffer Weywadt, GkSS
Chalmers Segelsällskap
53,0 12 13 dnc 10
14 185 Bäversjö/Medbo/Wåhlberg/Sandst, GKSS
Zoe
55,0 8 11 dnc dnc
15 794 Christian White 58,0 dnc dnc dnc 4
16 438 Martin Kjellberg, GKSS 59,0 11 12 dnc dnc
17 172 A Simfors, O Magnusson, H Nilsson, M Clase, U Thorell, BKSS
Steve McQueen
62,0 dnc dnc dnc 8

Results Folkbåt

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 1359 Pelle Fälth, Peter Källström/Max Maupoix, Gkss 6,0 3 1 1 1
2 1314 Janne Utbult, Annika Gard/Gillis Wendt, LSS 8,0 1 2 2 3
3 1282 Håkan och Anders Nordmark, Anders och Håkan Nordmark/Lars, LDSS
Chabang
20,0 2 ocs 3 dnc
4 830 Göran Börjesson, Pontus Forsberg, LDSS
Xantippa
20,0 4 3 4 dnc
5 1335 kjell johansson, lennart karlsson/christer seli, LSS
miss malör II
24,0 dsq dnc 5 2
6 36 Rolf Edholm, Torsten Cederblad/Marie-Louise, LSS
Litza
24,0 5 4 6 dnc
7 1251 Dag Bruno, Bengt Karlsson, LSS 33,0 dsq dnc 7 dnc
8 1299 Pär Björfjäll, Kerstin Björfjäll, LdSS 36,0 dnc dnc dnc dnc

Results H-båt

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 579 Magnus Anderberg, Martin Anderberg/Mårten Anders, LDSS 4,0 1 1 1 1
2 610 Gunnar Sedén, Eric Sedén/Per Ekholm/Per Fagb, GKSS
Emma
12,0 6 2 2 2
3 598 Martin Lundh, LDSS
Porla
15,0 3 4 5 3
4 605 Johan Norén, Michael Schultz/Johan Rydensko, LSS
Team Gill
20,0 5 3 dnc 4
5 588 Martin Almslätt, Stefan Jansén, LSS
N/A
20,0 4 7 4 5
6 250 Ludvig Bengtsson, Selma Bengtsson/Fredrik Brynol, Skbs
Hilma
21,0 2 5 6 dnc
7 523 Mathias Reman, Malin Planander/Anders Sivers, LDSS
Madonna
23,0 dnc 6 3 6

Results IF

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 3359 Jonas Länje, Elisabeth Länje/PeterAndersson, GKSS
Böttö Blannc
11,0 5 1 2 3
2 2400 Tomas Hurtig, Gunnar Andersson/Stefan Berg/F, Alingsås SS
Fanta
13,0 6 5 1 1
3 677 Alf Andersson, Dag Fritzson/Piotr Kosmala, LDSS 17,0 4 2 5 6
4 1094 Bengt Cederblad, Gustav Eek/Christer, LdSS
Agda Vårregn
20,0 1 4 8 7
5 1489 Peter Berg, Olle Fredholm/Olof Johnsson, LDSS 22,0 2 6 6 8
6 3196 Anders Öfverman, Claes Annerstedt/Tore Wickerst, LSS
Maja-Linnea
23,0 3 9 7 4
7 222 Anders Ewert, Malin Andersson/Magnus Lind/Ib, Sunneskärs BS
Alif Rödbena
25,0 dnc 3 3 5
8 3011 Claes-Henrik Möse, Lotte Waller/Christer Andersso, LDSS
Lisa
30,0 10 dnc 4 2
9 1702 Joop Somhorst, Jonas Elfstrand, LSS 38,0 8 7 dnc 9
10 2696 Anders Carlberg, Malin Carlberg/Henrik Hellekan, LSS
Fiffi
44,0 7 dnc 9 dnc
11 2490 Leif Åkesson, Svante Berggren, RÖSS
Modesty
50,0 dnc 8 dnc dnc
12 2377 Mikael Henrikson, Per Osvalds, LDSS
Louise
51,0 9 dnc dnc dnc
13 2404 Göran Ejdeling, Anders Ejdeling, LDSS
Svea
56,0 dnc dnc dnc dnc

Results OptimistA

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 4302 Felix Sahlin, LDSS 9,0 1 2 2 4
2 4256 Axel Munkby, LDSS 11,0 dnc 1 1 1
3 4187 Julia Carlsson, LDSS 12,0 2 4 4 2
4 4233 Niklas Munkby, LDSS 16,0 ocs 5 3 3
5 4218 Linn Pettersson, LDSS 21,0 ocs 3 5 dnc
6 4035 Sofia Leverin, LDSS 30,0 dnc dnc 6 dnc
7 3469 Nikita Rehnberg, LDSS 31,0 dnc dnc 7 dnc

Results OptimistB

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 4273 Victor Sahlin, LDSS 4,0 1 1 1 1

Results RSFeva

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 2666 Sandra & Lisa Hultmark, LDSS 6,0 1 2 2 1
2 2902 Elin Johansson, Malin Roth, KKKK 9,0 dnc 1 1 dns
3 1538 Henrik Johansson Patrik Seldén, LDSS 12,0 2 3 3 dnc

Results Smaragd

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 128 Erik Waller, Bengt Wernersson/Urban Hedströ, GKSS
NN
4,0 1 1 1 1
2 168 Per Wretlind, Oskar Börjesson/Niklas Jarfält, LDSS
Vera
8,0 2 2 2 2

ZW Sail Regatta Scoring program, 4.022
Copyright 1986 - 2005, Leo G Eggink, Zoetermeer
For info about ZW: http://www.zw-scoring.nl