Skip to Content

Slutresultat tisdagsseglingar vårserien 2009

Kategori:

Slutresultat efter fem seglingar, 12/5, 19/5, 26/5, 2/6 och 9/6.

Uppdaterat 2009-06-11. Det sämsta resultatet i serien är nu borträknat.

| CB66Racer | E-jolle | Express | Folkbåt | H-båt | IF | OptimistA | OptimistB | RSFeva | Smaragd |

Results CB66Racer

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5
1 11 Julia Wännerdahl, KKKK
Froggy
6,0 1 2 (dnc) 2 1
2 52 Team Stenungsbaden, Fredrik Ås, Stefan Blom/Super Crew, LDSS
Stenungsbaden
10,0 (dnc) 3 1 1 dnc
3 128 Jonas Winzell, Erik Norrström/Pelle Nyström, LDSS
WNN
11,0 (dnc) 4 2 3 2
4 19 Anders Johansson, Andreas Turesson/Johan Johanss, GKSS
SWECO
16,0 (dnc) 1 dnc dnc dnc

Results E-jolle

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5
1 2 Julia Carlsson, LDSS 7,0 (dnc) dnc dnc dnc 1

Results Express

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5
1 826 Team SLAM, Peter Krull/Stefan Falkenberg/, Gkss
SLAM
6,0 1 1 (4) 2 2
2 2010 Arne K Larssen, Mattias Mellström/Carl Peter C, GKSS
regatta.nu
12,0 (ocs) 4 1 3 4
3 1121 Kenny Bergqvist, Ronny Carlsson/Henrik Hansson/, stss
X Blues
16,0 2 3 (6) 6 5
4 932 pavia/sörvik/holzner/nyström, Gkss 20,0 3 5 5 (dnc) 7
5 324 Johan Källmark, Jens Sjöborg/Rickard Legnestam, WikSS
Crux
24,0 5 6 7 (dnc) 6
6 640 N Axhede,V Karlsson, M Hedlund, M Pettersson, GKSS
Silverbullet film
27,0 (dnc) 2 dnc 5 1
7 537 Joel Bjurström, Tomas Taglind/Per Wiig-Karlsso, GKSS
SWE 537
30,0 (9) 7 8 7 8
8 949 Claes Amnäs, Jussi Santonen/Sten Bergqvist/, GKSS
GALAX
38,0 ocs (dnc) 3 1 dnc
9 18 Claeson, Fägerquist/Staffas/Spetz, GKSS
Gurami
38,0 (10) 10 10 9 9
10 575 Niklas Grimslätt, Johan Bärring/Mathias Jonasson, SSN
eXter
43,0 7 8 9 (dnc) dnc
11 2006 Martin Nilsson, Johan Mossberg/Anders Ekman/Jo, HjBK
Klarabella
44,0 4 (dnc) 2 dnc dnc
12 739 Kristoffer Weywadt, GkSS
Chalmers Segelsällskap
46,0 12 13 (dnc) 10 11
13 730 Andreas Brandt, KKKK
Extas
53,0 6 9 (dnc) dnc dnc
14 172 A Simfors, O Magnusson, H Nilsson, M Clase, U Thorell, BKSS
Steve McQueen
56,0 (dnc) dnc dnc 8 10
15 185 Bäversjö/Medbo/Wåhlberg/Sandst, GKSS
Zoe
57,0 8 11 (dnc) dnc dnc
16 580 Per Hessle,D Dahlgren, S-I Carlsson, Tobbe, GKSS 60,0 (dnc) dnc dnc dnc 3
17 794 Christian White 61,0 (dnc) dnc dnc 4 dnc
18 438 Martin Kjellberg, GKSS 61,0 11 12 (dnc) dnc dnc

Results Folkbåt

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5
1 1359 Pelle Fälth, Peter Källström/Max Maupoix, Gkss 6,0 3 1 1 1 (dnc)
2 1314 Janne Utbult, Annika Gard/Gillis Wendt, LSS 6,0 1 2 2 (3) 1
3 830 Göran Börjesson, Pontus Forsberg, LDSS
Xantippa
15,0 4 3 4 (dnc) 4
4 1335 kjell johansson, lennart karlsson/christer seli, LSS
miss malör II
18,0 dsq (dnc) 5 2 3
5 1282 Håkan och Anders Nordmark, Anders och Håkan Nordmark/Lars, LDSS
Chabang
20,0 2 ocs 3 (dnc) dnc
6 36 Rolf Edholm, Torsten Cederblad/Marie-Louise, LSS
Litza
21,0 5 4 6 (dnc) 6
7 1299 Pär Björfjäll, Kerstin Björfjäll, LdSS 29,0 (dnc) dnc dnc dnc 2
8 1251 Dag Bruno, Bengt Karlsson, LSS 29,0 dsq (dnc) 7 dnc 5

Results H-båt

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5
1 579 Magnus Anderberg, Martin Anderberg/Mårten Anders, LDSS 4,0 1 1 1 1 (7)
2 610 Gunnar Sedén, Eric Sedén/Per Ekholm/Per Fagb, GKSS
Emma
12,0 (6) 2 2 2 6
3 588 Martin Almslätt, Stefan Jansén, LSS
N/A
14,0 4 (7) 4 5 1
4 598 Martin Lundh, LDSS
Porla
14,0 3 4 (5) 3 4
5 250 Ludvig Bengtsson, Selma Bengtsson/Fredrik Brynol, Skbs
Hilma
16,0 2 5 6 (dnc) 3
6 523 Mathias Reman, Malin Planander/Anders Sivers, LDSS
Madonna
20,0 (dnc) 6 3 6 5
7 605 Johan Norén, Michael Schultz/Johan Rydensko, LSS
Team Gill
21,0 5 3 (dnc) 4 dnc
8 516   29,0 (dnc) dnc dnc dnc 2

Results IF

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5
1 3359 Jonas Länje, Elisabeth Länje/PeterAndersson, GKSS
Böttö Blannc
7,0 (5) 1 2 3 1
2 2400 Tomas Hurtig, Gunnar Andersson/Stefan Berg/F, Alingsås SS
Fanta
10,0 (6) 5 1 1 3
3 677 Alf Andersson, Dag Fritzson/Piotr Kosmala, LDSS 15,0 4 2 5 (6) 4
4 1489 Peter Berg, Olle Fredholm/Olof Johnsson, LDSS 16,0 2 6 6 (8) 2
5 222 Anders Ewert, Malin Andersson/Magnus Lind/Ib, Sunneskärs BS
Alif Rödbena
16,0 (dnc) 3 3 5 5
6 1094 Bengt Cederblad, Gustav Eek/Christer, LdSS
Agda Vårregn
19,0 1 4 (8) 7 7
7 3196 Anders Öfverman, Claes Annerstedt/Tore Wickerst, LSS
Maja-Linnea
20,0 3 (9) 7 4 6
8 3011 Claes-Henrik Möse, Lotte Waller/Christer Andersso, LDSS
Lisa
25,0 10 (dnc) 4 2 9
9 1702 Joop Somhorst, Jonas Elfstrand, LSS 35,0 8 7 (dnc) 9 11
10 2696 Anders Carlberg, Malin Carlberg/Henrik Hellekan, LSS
Fiffi
38,0 7 (dnc) 9 dnc 8
11 2490 Leif Åkesson, Svante Berggren, RÖSS
Modesty
46,0 (dnc) 8 dnc dnc 10
12 2377 Mikael Henrikson, Per Osvalds, LDSS
Louise
51,0 9 (dnc) dnc dnc dnc
13 2404 Göran Ejdeling, Anders Ejdeling, LDSS
Svea
56,0 (dnc) dnc dnc dnc dnc

Results OptimistA

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5
1 4256 Axel Munkby, LDSS 4,0 (dnc) 1 1 1 1
2 4302 Felix Sahlin, LDSS 7,0 1 2 2 (4) 2
3 4187 Julia Carlsson, LDSS 12,0 2 4 4 2 (dnc)
4 4233 Niklas Munkby, LDSS 16,0 ocs 5 3 3 (dnc)
5 4218 Linn Pettersson, LDSS 21,0 ocs 3 5 (dnc) dnc
6 4035 Sofia Leverin, LDSS 30,0 (dnc) dnc 6 dnc dnc
7 3469 Nikita Rehnberg, LDSS 31,0 (dnc) dnc 7 dnc dnc

Results OptimistB

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4
1 4273 Victor Sahlin, LDSS 3,0 (1) 1 1 1

Results RSFeva

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5
1 2902 Elin Johansson, Malin Roth, KKKK 6,0 (dnc) 1 1 dns 1
2 2666 Sandra & Lisa Hultmark, LDSS 6,0 1 (2) 2 1 2
3 1538 Henrik Johansson Patrik Seldén, LDSS 11,0 2 3 3 (dnc) 3

Results Smaragd

Scores take into account 1  discard

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5
1 128 Erik Waller, Bengt Wernersson/Urban Hedströ, GKSS
NN
4,0 1 1 1 1 (dnc)
2 168 Per Wretlind, Oskar Börjesson/Niklas Jarfält, LDSS
Vera
8,0 (2) 2 2 2 2
3 111 Johan Davidsson, Krister Ek,Gunnar Ödman, LSS 13,0 (dnc) dnc dnc dnc 1

ZW Sail Regatta Scoring program, 4.022
Copyright 1986 - 2005, Leo G Eggink, Zoetermeer
For info about ZW: http://www.zw-scoring.nl