Skip to Content

Resultat tisdagssegling 2010-05-11

Kategori:

Resultat från första tisdagsseglingen 2010-05-11.

Uppdaterat 2010-05-13:  Rättelser i resultaten för Ljusgrön Optimist.

Uppdaterat 2010-05-12:  Rättelser i resultaten för Ljusgrön Optimist.

Results CB66Racer

No Sailno Name Scores 1
1 31 Fredrik Åstrand, Jonas WinzellChrister Sörvik, LDSS 1,0 1
2 128   2,0 2

Results Express

No Sailno Name Scores 1
1 2006 Martin Nilsson, Ekman,Mossberg, Hässlind, HJBK
Klarabella
1,0 1
2 2010 Arne K Larssen, Carl Peter CarlssonAnders Dahl, GKSS
regatta.nu
2,0 2
3 537 Joel Bjurström, K Löwhagen,T Taglind, P Wig-Karlsson, GKSS
Blå Rodret
3,0 3
4 949 Claes Amnäs, Jussi Santonen Thomas Oljelund, GKSS
GALAX
4,0 4
5 324 Johan Källmark, Rickard LegnestamJens Sjöborg, M Ollö, WikSS
Crux
5,0 5
6 620 Oscar Franzén, Max GuidottiMagnus HanssonGust, HSS
SWE-620
6,0 6
7 146 Malcolm Resare, KarinStefanPer, GKSS
Spjutet
7,0 7
8 739 Kristoffer Weywadt, Kjellberg,Kjellerup, Kviklag, ChSS
Pricken
8,0 8
9 486 Ludvig Fredriksson, Bylock,Suurkula, Sallander, KKKK 10,0 dnf
10 18 Staffas/Fägerquist/Spetz/Claes, GKSS
Gurami
11,0 dnc

Results Folkbåt

No Sailno Name Scores 1
1 1335 kjell johansson, Lennart KarlssonChrister Selin, lss
miss malör II
1,0 1
2 1314 Janne Utbult, Gillis Wendt, LDSS 2,0 2
3 36 Rolf Edholm, Torsten CederbladMarielouise E, LDSS
Elitza
3,0 3
4 830 Göran Börjesson, Pontus Forsberg, Ldss
Xantippa
5,0 dnc

Results H-båt

No Sailno Name Scores 1
1 579 Magnus Anderberg, Martin AnderbergMårten Anderss, LDSS 1,0 1
2 598 Martin Lundh, Kjartan IngvarssonEric Lundh, LDSS
Porla
2,0 2
3 250 Ludvig Bengtsson, Selma BengtssonFredrik Brynolf, Skallkrokens BS
Hilma
3,0 3
4 584 Martin Aömslätt, P-J Nyberg,R Jönsson, LDSS 4,0 4
5 609 Ola Christiansson, Robert LindgrenMarkus Blomberg, Hjbk
Havanna
5,0 5
6 485 Peter Sandsjö, Peter MattssonMax Maupoix, GRF
Lexi
6,0 6
7 568 Magnus Ryden, Johan RydenJonas Jerndal, LSS
Bahama Mama
7,0 7

Results IF

No Sailno Name Scores 1
1 3359 Jonas Länje, Elisabeth LänjePeter Andersson, LDSS
Böttö Blanc
1,0 1
2 1489 Peter Berg, Olof JohnssonMagnus Lindquist, LDSS 2,0 2
3 2490 Leif Åkesson, Svante BerggrenHans Petersson, RÖSS
Modesty
3,0 3
4 1094 Bengt Cederblad, Gustaf EekChrister ErikssonMar, LSS
Agda Vårregn
4,0 4
5 1702 Joop Somhorst, Jonas ElfstrandMattias Anderss, LDSS 5,0 5
6 3436 Gunnar Källroth, G Nethander,D Svensson, LDSS
Fia
6,0 6
7 222 Anders Evert 8,0 dnf
8 677 Alf Andersson, Dag FritzsonPiotr Kosmala, LDSS 9,0 dnc

Results Opt-Blå

No Sailno Name Scores 1
1 3866 Jakob Haga, LDSS 1,0 1
2 4040 Jesper Lewerin, LDSS 2,0 2
3 22648 Ida Moss, LDSS 3,0 3
4 3817 William Karlsson, LDSS 4,0 4

Results Opt-Grön

No Sailno Name Scores 1
1 100 Ronja Lundberg, LDSS
Blankt segel
1,0 1
2 3604 Sara Dahlberg, LDSS 2,0 2
3 3747 Jakob Årenberg, LDSS 3,0 3
4 23144 Carl Årenberg, LDSS 4,0 4
5 4 Miriam Lundgren, LDSS 5,0 5
6 23092 Theo Björk, LDSS 6,0 6

Results RSFeva

No Sailno Name Scores 1
1 2855 John Glimåker, Julia Dellnäs, LDSS 1,0 1
2 3536 Sofia Lewerin, Johanna Frisk, LDSS 2,0 2
3 3604 Patrik Seldén Andreasson, Oscar Krantz, LDSS 3,0 3
4 1679 Joel Strömberg, Axel Graneli, LDSS 4,0 4
5 1539 Frida Winzell, Sofia Lundgren, LDSS 5,0 5

Results Opt-LjusGrön

No Sailno Name Scores
1 23372 Niclas Haag, LDSS 1,0
2 7 Leon Page Åkerlund, LDSS 2,0
3 35371 Agnes Mark, LDSS 3,0
4 1000 Tilde Sandung, LDSS 8,0
4 3 Emma Book, LDSS 8,0
4 5 Maja Haga, LDSS 8,0
4 11041 Ludvig Bohner, LDSS 8,0

ZW Sail Regatta Scoring program, 4.023.053
Copyright 1986 - 2009, Leo G Eggink, Zoetermeer
For info about ZW: http://www.zw-scoring.nl