Skip to Content

Resultat tisdagssegling 2010-05-18

Kategori:

Resultat efter två seglingar, 2010-05-11 och 2010-05-18.

Uppdaterat 2010-05-27. Ljusgrön Optimist: sammanräknat resultat för de två tisdagarna. H-båt 523 korrigering.

Uppdaterat 2010-05-24. Ljusgrön Optimist har tillkommit.

Uppdaterat 2010-05-19. IF och Folbåtsresultaten är rättade. Blå Optimist har tillkommit.

Results CB66Racer

No Sailno Name Scores 1 2
1 31 Fredrik Åstrand, Jonas WinzellChrister Sörvik, LDSS 2,0 1 1
2 128 Erik Norrström, Pär NyströmJonas FalkJulia Wen, LSS
WNN
4,0 2 2

Results Express

No Sailno Name Scores 1 2
1 2006 Martin Nilsson, Ekman,Mossberg, Hässlind, HJBK
Klarabella
2,0 1 1
2 949 Claes Amnäs, Jussi Santonen Thomas Oljelund, GKSS
GALAX
6,0 4 2
3 2010 Arne K Larssen, Carl Peter CarlssonAnders Dahl, GKSS
regatta.nu
6,0 2 4
4 537 Joel Bjurström, P Wig-Karlsson, GKSS
Blårodret
8,0 3 5
5 146 Malcolm Resare, KarinStefanPer, GKSS
Spjutet
13,0 7 6
6 620 Oscar Franzén, Max GuidottiMagnus HanssonGust, HSS
SWE-620
13,0 6 7
7 826 Idmyr;Falkenberg;Krull;Lindell, GkSS
Team HenriLloyd
15,0 dnc 3
8 739 Kristoffer Weywadt, Kjellberg,Kjellerup, Kviklag, ChSS
Pricken
16,0 8 8
9 324 Johan Källmark, Rickard LegnestamJens SjöborgM, M Ollö, WikSS
Crux
17,0 5 dnc
10 486 Ludvig Fredriksson, Bylock,Suurkula, Sallander, KKKK 22,0 dnf dnc
11 18 Staffas/Fägerquist/Spetz/Claes, GKSS
Gurami
24,0 dnc dnc

Results Folkbåt

No Sailno Name Scores 1 2
1 1314 Janne Utbult, Gillis Wendt, LDSS 3,0 2 1
2 1335 kjell johansson, Lennart KarlssonChrister Selin, lss
miss malör II
3,0 1 2
3 36 Rolf Edholm, Torsten CederbladMarielouise E, LDSS
Litza
6,0 3 3
4 830 Göran Börjesson, Pontus Forsberg, Ldss
Xantippa
10,0 dnc dnc

Results H-båt

No Sailno Name Scores 1 2
1 579 Magnus Anderberg, Martin AnderbergMårten Anderss, LDSS 2,0 1 1
2 598 Martin Lundh, Kjartan IngvarssonEric Lundh, LDSS
Porla
4,0 2 2
3 584 Martin Aömslätt, P-J Nyberg,R Jönsson, LDSS 7,0 4 3
4 250 Ludvig Bengtsson, Selma BengtssonFredrik Brynolf, Skallkrokens BS
Hilma
8,5 3 5
5 609 Ola Christiansson, Robert LindgrenMarkus Blomberg, Hjbk
Havanna
9,0 5 4
6 485 Peter Sandsjö, Peter MattssonMax Maupoix, GRF
Lexi
13,0 6 7
7 568 Magnus Ryden, Johan RydenJonas Jerndal, LSS
Bahama Mama
15,0 7 8
8 523 Mathias Reman, Anders SiversJohan Rydenskog, LDSS
Madonna
15,5 dnc 5
9 379 Mauritz de Vries, Kenneth NylanderLeif ErikssonP, LDSS
Momo
19,0 dnc 9

Results IF

No Sailno Name Scores 1 2
1 3359 Jonas Länje, Elisabeth LänjePeter Andersson, LDSS
Böttö Blanc
2,0 1 1
2 2490 Leif Åkesson, Svante BerggrenHans Petersson, RÖSS
Modesty
5,0 3 2
3 1094 Bengt Cederblad, Gustaf EekChrister ErikssonMar, LSS
Agda Vårregn
7,0 4 3
4 1489 Peter Berg, Olof JohnssonMagnus Lindquist, LDSS 8,0 2 6
5 1702 Joop Somhorst, Jonas ElfstrandMattias Anderss, LDSS 12,0 5 7
6 677 Alf Andersson, Dag FritzsonPiotr Kosmala, LDSS 15,0 dnc 4
7 3436 Gunnar Källroth, G Nethander,D Svensson, LDSS
Fia
15,0 6 9
8 514 Fredrik Hansson, Mattias Alm, Henrik Fällman, BKSS
507
16,0 dnc 5
9 3196 Anders Öfverman, Claes AnnerstedtTore Wickerstr, LSS
Maja Linnea
19,0 dnc 8
10 222 Anders Ewert, Magnus Lind, ldss
Alif Rödbena
19,0 dnf dnc

Results Opt-Blå

No Sailno Name Scores 1 2
1 3866 Jakob Haga, LDSS 2,0 1 1
2 22648 Ida Moss, LDSS 5,0 3 2
3 4040 Jesper Lewerin, LDSS 7,0 2 dnc
4 3817 William Karlsson, LDSS 7,0 4 3

Results Opt-Grön

No Sailno Name Scores 1 2
1 100 Ronja Lundberg, LDSS
Blankt segel
3,0 1 2
2 23144 Carl Årenberg, LDSS 5,0 4 1
3 3604 Sara Dahlberg, LDSS 5,0 2 3
4 3747 Jakob Årenberg, LDSS 7,0 3 4
5 23092 Theo Björk, LDSS 11,0 6 5
6 4 Miriam Lundgren, LDSS 11,0 5 6

Results RSFeva

No Sailno Name Scores 1 2
1 2855 John Glimåker, Julia Dellnäs, LDSS 2,0 1 1
2 3604 Patrik Seldén Andreasson, Oscar Krantz, Sofie Seldén Andreasson, LDSS 5,0 3 2
3 3536 Sofia Lewerin, Johanna Frisk, LDSS 5,0 2 3
4 1539 Frida Winzell, Sofia Lundgren, LDSS 9,0 5 4
5 1679 Joel Strömberg, Axel Graneli, LDSS 10,0 4 dnc

Results Smaragd

No Sailno Name Scores 2
1 64 Emil Sandberg, LDSS
Laremi
1,0 1
2 168 Per Wretlind, Niklas JarfeltOskar BörjesonJe, LDSS
Vera
2,0 2
3 151 Stephan Wilck, Lotta LindLaddy Winnerholt, LdSS
A R I E L
4,0 dnc

Results Opt-LjusGrön

Segling 1,2 och 3 seglades den 11 maj och segling 4 och 5 seglades den 18 maj. De ljusgröna seglarna seglar på en egen bana nära land.

No Sailno Name Scores 1 2 3 4 5
1 23372 Niclas Haag, LDSS 8,0 1 3 1 2 1
2 7 Leon Page Åkerlund, LDSS 13,0 2 1 4 1 5
3 11041 Ludvig Bohner, LDSS 17,0 4 5 2 3 3
4 35371 Agnes Mark, LDSS 18,0 3 4 3 4 4
5 1000 Tilde Sandung, LDSS 26,0 7 2 6 5 6
6 5 Maja Haga, LDSS 35,0 6 7 5 9 8
7 3 Emma Book, LDSS 35,0 5 6 7 8 9
8 10000 Alice Moss, LDSS 38,0 dnc dnc dnc 6 2
9 2 Måns Hallberg, LDSS 44,0 dnc dnc dnc 7 7

ZW Sail Regatta Scoring program, 4.023.053
Copyright 1986 - 2009, Leo G Eggink, Zoetermeer
For info about ZW: http://www.zw-scoring.nl