LDSS Höstserien 2023

LDSS Höstserien 2023 slutresultat

Optimist Grön Class

Sailed: 9, Discards: 2, To count: 7, Entries: 3, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 17/8 R2 17/8 R3 24/8 R4 24/8 R5 24/8 R6 7/9 R7 7/9 R8 14/9 R9 14/9 Total Nett
1st Optimist Grön 403 Alfons Collvik 2.0 1.0 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 18.0 10.0
2nd Optimist Grön 3892 Hedda Axman (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 1.0 1.0 1.0 1.0 24.0 16.0
3rd Optimist Grön 4510 Anton Spetz 1.0 2.0 (4.0 DNC) (4.0 DNC) 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 4.0 DNC 31.0 23.0

Optimist Blå Class

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 5, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 17/8 R2 17/8 R3 24/8 R4 24/8 R5 24/8 R6 7/9 R7 7/9 R8 14/9 R9 14/9 R10 21/9 R11 21/9 Total Nett
1st Optimist Blå 4846 Carl Axman (6.0 DNC) (6.0 DNC) 5.0 2.0 1.0 2.0 1.0 1.0 2.0 2.0 2.0 30.0 18.0
2nd Optimist Blå 4329 Lily Andrén (6.0 DNC) (6.0 DNC) 2.0 1.0 2.0 1.0 3.0 2.0 1.0 3.0 3.0 30.0 18.0
3rd Optimist Blå 4569 Conrad Berndtsson 2.0 2.0 1.0 3.0 3.0 (4.0) (4.0) 4.0 3.0 1.0 1.0 28.0 20.0
4th Optimist Blå 4467 Elsa Granhed 1.0 1.0 3.0 (4.0) (6.0 DSQ) 3.0 2.0 3.0 4.0 4.0 4.0 35.0 25.0
5th Optimist Blå 3568 Alva Holmer 3.0 3.0 4.0 (6.0 DNF) 4.0 5.0 5.0 5.0 5.0 (6.0 DNC) 6.0 DNC 52.0 40.0

Optimist Röd Class

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 17/8 R2 17/8 R3 24/8 R4 24/8 R5 24/8 R6 7/9 R7 7/9 R8 14/9 R9 14/9 R10 21/9 R11 21/9 Total Nett
1st Optimist Röd 4630 Minna Thelin 3.0 (6.0) 1.0 1.0 4.0 1.0 1.0 1.0 1.0 3.0 (6.0) 28.0 16.0
2nd Optimist Röd 4749 Sixten Elf 7.0 7.0 2.0 5.0 5.0 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 5.0 4.0 61.0 39.0
3rd Optimist Röd 4838 Stella Isaksson 5.0 3.0 (11.0 DSQ) 3.0 1.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 72.0 50.0
4th Optimist Röd 4859 Victoria Nielsen 6.0 5.0 (11.0 DSQ) 2.0 2.0 (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 5.0 77.0 55.0
5th Optimist Röd 4638 Valdemar Elf (11.0 DNC) (11.0 DNC) 3.0 4.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 81.0 59.0
6th Optimist Röd 4911 Leo Florén 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 4.0 2.0 85.0 63.0
7th Optimist Röd 4899 Oscar Annwall 4.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 6.0 1.0 90.0 68.0
8th Optimist Röd 4774 Anton Ekerstig (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 3.0 103.0 81.0
9th Optimist Röd 4880 Cornelia Baldock Frost 2.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 105.0 83.0
10th Optimist Röd 4818 Adrian Kallin 8.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 118.0 96.0

Feva Class

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Entries: 10, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName R1 17/8 R2 17/8 R3 24/8 R4 24/8 R5 24/8 R6 7/9 R7 7/9 R8 14/9 R9 14/9 R10 21/9 R11 21/9 Total Nett
1st Feva 2175 Alvar Angenete/Erik Brännman 3.0 3.0 3.0 2.0 2.0 3.0 3.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 63.0 41.0
2nd Feva 83 Nina-Sophie Diehl/Vera Westlund 4.0 4.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 2.0 2.0 11.0 DNC 11.0 DNC 3.0 2.0 72.0 50.0
3rd Feva 84 Otto Alehem/Valdemar Elf (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 2.0 1.0 82.0 60.0
4th Feva 87 Anton Ekerstig/Oskar Annwall (11.0 DNC) (11.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 91.0 69.0
5th Feva NN Cornelia Baldock Frost/Adrian Kallin (11.0 DNC) (11.0 DNC) 2.0 3.0 3.0 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 96.0 74.0
6th Feva 84 Alvar Angenete/Olle (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 1.0 11.0 DNC 11.0 DNC 101.0 79.0
7th Feva 81 Anton Ekerstig/Valdemar Elf 1.0 1.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 101.0 79.0
8th Feva 81 Erik Brännman/Amanda Krebs (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 1.0 3.0 103.0 81.0
9th Feva 80 Ida Mårtensson/Amanda Krebs 2.0 2.0 (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 103.0 81.0
10th Feva NN Niklas Beran/Magnum Larsson (11.0 DNC) (11.0 DNC) 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 11.0 DNC 121.0 99.0



Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com